Kefir (tr)

Aus HalalWiki
Wechseln zu: Navigation, Suche

Kefir, inek, koyun ve keçi gibi hayvanların sütlerinden yapılan asitli ve köpüklü bir tür mayalanmış süt içecektir. Sütte bulunan laktozun (süt şekeri) süt asit bakterileri ve kefir mayaları tarafından parçalanması sonucunda kefir meydana gelmektedir. Mayalanma (fermantasyon) sırasında asitle birlikte doğal olarak bir miktar alkol da oluşmaktadır. Kefir de oluşan alkol miktarı genelde %0,5-1 arasında bulunmaktadır. Marketlerde satışa sunulan kefirler de ise alkol miktarı daha düşük olmakla birlikte bu oran %0,1-0,5 arasında değişmektedir. Fakat kefir serin ortamda muhafaza edilmez ve uzun süre bekletilirse alkol oranı %2'yi geçebilmektedir (Elgün, 2011, s. 140).

Kefir içeceği özellikle sindirim sistemi açısından faydalı olan maya ve bakterilerin yanı sıra, vücuda faydalı olan vitaminler (vitamin A, D ve B-vitaminleri), mineraller (kalsiyum, magnezyum ve fosfor) ve aminoasitleri içermektedir. Kefir ayrıca bağışıklık ve sinir sisteminin güçlenmesinde, enfeksiyonlara karşı direnci artırmada ve kalp-damar rahatsızlıklarından korunmada önemli rol oynamaktadır. Ayrıca stresi azaltmada, kronik yorgunluğu gidermede ve midede gaz toplanmasının azaltılmasında yardımcı olmaktadır (Sert, Demirci, Akın, 2011, s. 170; Karaman, t.y.)


Kefir Helal Midir?

Kefir mayalanma işleminden dolayı bir miktar alkol ihtiva ettiği halde sarhoşluğa sebep vermemektedir. Kefir de bulunan alkol, sonradan ilave edilen alkollerin aksine, muz, elma ve ekmek gibi gıdalarda da olduğu gibi, doğal olarak oluşmaktadır. Dolayısıyla kefirin içilmesinde dinen bir sakınca bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının değerlendirmesi şu şekildedir: "İslam dininde sarhoşluk verecek derecede mayalanmamış içeceklerin içilmesi caiz; sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi ise haramdır. Mayalanması kısa süren kefirin alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Bu nitelikteki kefirin içilmesinde dinen bir sakınca yoktur." (bkz: Çayıroğlu, 2014, S. 387-388).Kaynak

  • Çayıroğlu Yüksel: İslâm Hukuku'na Göre Helâl Gıda. Istanbul, 2014
  • Elgün Adem: Alkollü Ickiler ve Gidalarda Alkol. 1. Ulusal Helal ve Saglikli Gida Kongresi Kitabi. Ankara, 2011
  • Sert D., Demirci T., Akın N.: Probiyotik Süt Ürünü Kefir: Besinsel ve Terapötik Özellikleri. 1. Ulusal Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi Kitabi. Ankara, 2011
  • Kefir - Hayrettin Karaman